недеља, 13. новембар 2016.

Protiv stresa - Lek iz košnice - Časopis MOĆ PRIRODE


Kako smo svakodnevno izloženi stresnim situacijama sa, gotovo, svih strana, potrebno je naći načina da se malo relaksiramo kako taj dugotrajni stres ne bi imao negativnih posledica po naše zdravlje. Savremena Apiterapija i za to stanje organizma ima adekvatan tretman ,koji će svakako umanjiti nivo stresa i pomoći nam da laše prebrodimo stresne situacije. Više o tome proćitajte u nastavku.




среда, 26. октобар 2016.

Primena Apiterapije kod infekcija organa za disanje - Časopis Bilje i Zdravlje - Oktobar 2016.


Početak proleća sa velikim temperaturnim oscilacijama u odnosu na  jutarnje i dnevne vrednosti ne odgvara ni zdravim osobama a posebno osobama sa hroničnim bolestima i svakako da nije lako izbeći prehlade.

Niska jutarnja temperatura kao i boravak u zatvorenim prostorijama, krije na stotine različitih virusa i bakterija, draži sluzokožu naših disajnih puteva i stavlja naš imuni sistem na probu. Osobe koje se pravilno hrane i imaju  pravilan dnevno- noćni ritam (danju rade a noću se odmaraju) imaju dobar odbrambeni sistem i prkose mnogim uzročnicima bolesti.

Kod osoba kod kojih su ovi principi zdravog života izmenjeni, njihov imuni sistem ne može da da pravilan odgovor i bolest je tu.
Najčešće su prisutne infekcije izazvane virusima ( rino ,adeno virusi  ) ili bakterijama (streptokok , stafilokok ). Svaku infekciju ozbiljno shvatiti i potražiti savet doktora. Kada se jave prvi znaci bolesti ne treba požuriti sa samolečenjem i uključivanjem antibiotika već potražiti mišljenje stručnjaka da odredi vrstu infekcije i da odgovarajuće savete. Ako se radi o bakterijskoj infekciji u zavisnosti od kliničke slike ordinira se antibiotik, savetuje se mirovanje, vitaminska ishrana i dovoljan unos tečnosti. 
Od pčelinjih proizvoda savetuje se korišćenje nektarskog meda, propolisa, matične mleči i polena. 

U terapiji se koristi:
-Kristalisani nektarski med, med u saću ili med sa voštanim poklopcima uzimati 6x dnevno sa što dužim zadržavanjem u ustima da bi antimikrobne materije meda direktno delovale na obolelu sluzokožu.
-inhalacija medom, udisanjem mednih para.U 250 ml ključale vode doda se jedna sup. kašika meda, inhalaija traje 10-20 min i sprovoditi je 2x dnevno.


-Propolis je prirodni antibiotik, za razliku od sintetskih antibiotika ne remeti crevnu floru digestivnog trakta, ne stiče se rezistencija prema njemu, dok upotrebljen sa sintetskim antibioticima, pojačava njihovo dejstvo.

Pored antimikrobnog svojstva ima i anestetičko dejstvo i ubrzo nakon primene smanjuje se bol u grlu kao i suv nadražajni kašalj.
Propolis se koristi u obliku tableta 200mg dnevno, kao vodeni rastvor za decu, 20 % alkoholni ekstrakt (15-20 kapi u čaši mlake vode), propolisov med ( u 200gr kristalisanog meda dodati 20 gr propolisa u prahu).
Vodeno alkoholna emulzija se dobija se dodavanjem destilovane vode  alkoholnom ekstraktu i služi za dezinfekciju usne duplje.


Inhalacija propolisom-15-20 kapi 20% alkoholnog ekstrakta nakapa se u čaj od šipurka ili kamilice, pare se udišu 5-10minuta.
Propolis je termostabilan, visoka temperatura ne umanjuje njegovo dejstvo. Za povećanje otpornosti organizma savetuje se:
u čaši mlake vode rastvoriti 1k.k meda i dodati 15-20kapi 20% alkoholnog ekstrakta propolisa piti 2x dnevno pre obroka.
Za virusne infekcije je karakteristično  da bolest nastupa iznenada, od momenta infekcije do pojave bolesti prodje samo par sati pod uslovom da osoba ima pad imuniteta. Najčešće se javlja povišena temperatura, sekrecija iz nosa, gušobolja, suv nadražajni kašalj, bolovi u mišićima i zglobovima. U takvim prilikama ne uzimati antibiotike iz kućne apoteke, antibiotici ne deluju na viruse. Najvažnije je izolovati obolelu osobu, stalno provetravati prostoriju, koristiti vitaminsku ishranu uz dovoljan unos tečnosti. 

Za pomoć imunom sistemu savetovati pčelinje proizvode:
-nektarski med, propolis, polen, matičnu mleč. Med 1-2gr na kg/tt, rastvarati u čaši mlake vode i piti pre obroka ili 2h posle jela. Medu se može dodati 15-20kapi 20 % alkoholnog ekstrakta propolisa. Savetuje se lipov med.


Za vreme terapije oboleli mora biti u krevetu 3-5 dana jer lipov med izaziva znojenje. Može se napraviti kombinacija od 1kg meda, 200gr cvetnog praha, 20 gr propolisa u prahu, rastvarati 3x dnevno u čaši vode po 1 k.k.
Matičnu mleč uzimatu u kapsulama 60-120 mm dnevno pre jela.

Korišćenjem  pčelinjih proizvoda podstiče se organizam na stvaranje antitela i brže savladavanje infekcije.

Pre početka terapije pčelinjim proizvodima konsultovati doktora koji za svakog pacijenta pravi plan lečenja, odredjuje doze kao i dužinu trajanja terapije.
Samolečenje nije dozvoljeno.

Dr Verica Milojkovic 
Specialist of General medicine / Licensed apitherapist
President of the Serbian Apitherapy Society
Executive member of the International Federation of Apitherapy-IFA
President of the Apitherapy Education Commission IFA
E-mail: vericamilojkovic@gmail.com   
web:     www.apiterapija.rs

петак, 2. септембар 2016.

Časopis Lekovito Bilje - MED UMESTO ANTIBIOTIKA - (Septembar 2016)

Nejnoviji broj časopisa Lekovito Bilje ovog puta obrađuje temu korišćenja meda umesto antibiotika. Ovo je tema koja nas svakako jako zanima jer polako ulazimo u period zimskih prehlada, te će nam ovi saveti sigurno puno koristiti. Pročitajte savete našeg eksperta iz oblati Apiterapije Dr Verice Milojković i svakako kupite i štampano izdanje ovog časopisa, kako biste se ovih saveta uvek pridržavali :)


петак, 26. август 2016.

среда, 23. март 2016.

SYNERGY RELIEF - Krema za telo sa pčelinjim otrovom


Krema za telo sa pčelinjim otrovom vaše je trajno i efikasno rešenje za sve vrste bolova.
Pčelinji otrov vekovima se koristi protiv mnogih bolesti, a izme|u ostalog, I protiv bolova. Sada vam je pristupačan kao krema za telo i to – bez  bolnog uboda pčele. 

Pčelinji otrov je tačno odmeren i deluje blagotvorno. Krema za telo sa pčelinjim otrovom deluje protivupalno i analgetski,zahvaljujući svojim aktivnim sastojcima, a to su: melitin, MCD peptid, adolapin, pinocembrin, pinostrobin,kafeinska kiselina. Pčelinji otrov povećava proizvodnju mukopolisaharida, koji predstavlja osnovnu supstancu za stvaranje I regeneraciju vezivnog tkiva.


Indikacije :
- reumatoidni poliartritis, reumatoidna oboljenja mišića
- bolovi u leđima i zglobovima
- išijas
- spondiloartroza
- oboljenja perifernog nervnog sistema ( zapaljenje sedalnog, butnog i drugih živaca, međurebarne neuralgije,polineuritisi).
- povrede ligamenata
- regeneracija tkiva
- traume, hematoma


Način upotrebe: namazati i izmasirati problematično mesto na telu dva puta na dan.
Način čuvanja: na tamnom i hladnom mestu.
Kontraindikacije: preosetljivost na pčelinji otrov.
Zabrana upotreba alkohola u toku terapije.
Izbegavati kontakt gela sa očima.
Osoba koja primenjuje pčelinji otrov primetiće kako se telo korak po korak budi: pokreti postaju lakši i brži, a telo ne trpi više bolove.


Mere opreza :  pre upotrebe ispitati oseljivost  sa unutrašnje strane podlaktice.
U slučaju velike reakcije ne upotrebljavati kremu.

Kontraindikacije: preosetljivost na pčelinji otrov.

Sve informacije o kremi možete dobiti putem maila vericamilojkovic@gmail.com



недеља, 20. март 2016.

SAKUPLjAČ PČELINjEG OTROVA - ELEKTRONSKI UREĐAJ ZA PRIKUPLjANjE PČELINjEG OTROVA


Predstvljamo vam sjajan domaći uređaj za prikupljanje pčelinjeg otrova. Plod je predanog rada dvojice naših pronalazača. Model koji omogućava najbolji način prikupljanja otrova koji je do sada korišćen na našim prostorima. Poručite i isprobajte, garancija je dve godine!


Kako se koristi uređaj

Uređaj ima ugrađen set baterija i spreman je za upotrebu odmah iz pakovanja. Staklo treba da stoji ispod žica koje su postavljene na uređaju. Uređaj ne zahteva nikakvo dodatno namesštanje ili podešavanje.
Postavite uređaj na uzletište košnice, bočno okrenut ka košnici uz pomoć žice koja se nalazi u pakovanju.

Uključite uređaj pomoću prekidača. Uređaj počinje da radi. Indikacija da uređaj ispravno radi, je kratko treperenje zelene LED diode.
Svakih 45 sekundi, uređaj zastaje na 15 sekundi. Nakon 45 minuta rada, uređaj se automatski isključuje. To je maksimalno vreme za prikupljanje  pčelinjeg otrova u jednoj sesiji po košnicipo danu. Uređaj se može isključiti ručno pre nego što istekne 45 minuta, pritiskom prekidača na položaj 0.
 Kada isključite uređaj ili se sam isključi ostavite ga 5-20min u hladovini, bez vađenja stakla. Ovim omogućavate da pčele same odlete sa aparata.
Kada uklonite staklo - na njemu se nalaze beli kristali delimično osušenog pčelinjeg otrova. Uz pomoć strugača ukloniti otrov.


Otrov se čuva u tamnim bočicama, na suvom i hladnommestu , izbegavajući direktnu svetlost. Ovakav otrov može da se čuva u frižideru više od godinu dana. Da biste povećali kvalitet i očuvali njegove osobine, otrov može još da se osuši procesom liofilizacije. Ovakav otrov čuva svoja svojstva  5 godina.
Korišćenje uređaja ne utiče na izdvajanje drugih pčelinjih proizvoda.

Zamena baterija

Kada se baterije potroše počeće da treperi crvena LED dioda. Pregrada sa baterijama se nalazi sa zadnje strane uređaja. Poklopac je pričvršćen sa dva zavrtnja. Kada se oni skinu dolazi se do dela sa baterijama. Uređaj se napaja sa 3 baterije od 1,5 v. Voditi računa o rasporedu polariteta baterija.Ne koristiti punjive baterije.



 Ako se uređaj pokvasi vodom ili nekom drugom tečnošću prvo ga osušiti pre nego ste se stavi u ponovnu upotrebu.


Sve informacije o ceni i poručivanju proizvoda mozete dobiti putem maila vericamilojkovic@gmail.com



субота, 19. март 2016.

PČELINJI OTROV - U SLUŽBI ZDRAVLJA I LEPOTE


Pčelinji otrov je proizvod organizma pčele, to je sekret žaočnog aparata, čija je biološka namena da štiti pčelinje društvo od neprijatelja.
Gorkog je ukusa i kisele reakcije, karakterističnog mirisa, tečnost žućkaste boje. Stvaraju ga mlade pčele u prve dve nedelje života, u količini od oko 0,3 miligrama. Otrov stvoren tada ostaje zauvek, više se ne menja, a spada u najjače biološke otrove. Međutim, ako se primeni na odgovarajući način, postiže lekovito i profilaktičko dejstvo.

Pčela svoj otrov ubrizgava u neprijatelja preko svoje žaoke. Neposredno posle uboda pčela umre, ali mišići koji se nalaze oko kesice sa otrovom i žaoke nastavljaju da se grče i da istiskuju otrov narednih 10 minuta.
Vrijeme oslobađanja kompletnog sadržaja otrova iz pčelinje kesice s otrovom za vrijeme uboda je otprilike 10 minuta, međutim poznato je da se najmanje 90% otrova oslobađa u prvih 17 sekundi nakon uboda.
Žaoka i otrov dobro  su skriveni i čuvani u telu pčele sve dok ne dođe do apliciranja i izlazi isključivo tokom uboda, žaoka je prirodno sterilna i 100% sigurana od bilo kakvih infekcija baš kao i sam otrov. Količina otrova u kesici gde se nalazi je 0,3 miligrama ili 300 miligrama. Kako u prvih 17 sekundi izlazi 90% ukupne količine otrova.

Pčelinji otrov je izvanredan katalizator hemijskih procesa u organizmu (utiče povoljno na brzinu hemijskih procesa),čak i minimalne količine imaju veoma pozitivan efekat na zdravlje ljudi.
Otrov pčela ima svojstvo jačanja prirodne energije organizma, smanjuje negativne uticaje stresa na organizam, poboljšava kvalitet sna. Kao rezultat toga, čoveku se vraća energija, miran san, psihički mir, na taj nečin se pčelinjim otrovom reguliše i rad nervnog sitema.



Prilikom istraživanja svojstava pčelinjeg otrova utvrđeno je i izraženo analgetičko delovanje apitoksina (značajno umanjuje bol – ima 50 puta jače dejstvo od novokaina). To ga čini bitnim sredstvom za primenu kod različitih bolnih sindroma.

Potvrđeno je da ima jako imunostimulativno dejstvo, odnosno jača odbrambene sposobnosti organizma, deluje stimulativno na endokrini sistem, odnosno pojačava lučenje hormona,  pojačava i cirkulaciju u unutrašnjim organima i bolje snabdevanje kiseonikom i hranljivim materijama.Takođe, deluje antialergijski ako se daje postupno u malim dozama, dok kardiotonički i antihipertenzivno jača snagu srca i utiče na snižavanje krvnog pritiska. Osim toga, produžava vreme zgrušavanja krvi, smanjuje holesterol u krvi, deluje regenerativno, odnosno poboljšava obnavljanje tkiva i koristi se kod teško zarastajućih rana. Deluje i protivupalno a usporava i sklerozu krvnih sudova.

Biofarmakološka svojstva
1. Melittin – (55-58%)
Melitin je jedan od najmoćnijih prirodnih anti-inflamatornih agenasa poznatih čoveku 100 X snažniji od hidrokortizona.
2. peptid 401 – 2%  jak anti-imflamatorni peptid koji dovodi do oslobađanja histamina koji je potreban da bi nas upozorio na upalu znakovima kao što su otok ,  crvenilo.
3. Fosfolipaza  A-razgradjuje fosfolipide
a. snižava krvni pritisak
b. štiti od zračenja
c. doprinosi hemolitičkim osobinama krvi
4. Apamin
5. Kardio peptid – antiaritmičko delovanje
6. Hialuronidaza – rastvara proteine između ćelija tako da toksini i otrovi u tijelu lakše izlaze iz oštećenih tkiva
7. Dopamin – neurotransmiter koji poboljšava motoričke aktivnosti. Dopamin zajedno sa serotoninom je faktor u liječenju depresija.
8. Adolapin – analgetičko antiinflamatorno dejstvo

Pčelinji otrov ima antiinflamatorno, antibakterijsko, antipiretsko djelovanje,  stimuliše vensku propustljivost. Ima više mehanizama djelovanja na organizam, direktno putem kardiovaskularnog sistema i indirektno putem hormonskog sistema.
Indirektno, putem hormonskog sistema  hipofiza-nadbubreg.. Tokom stimulativnog procesa adrenalni hormoni kao kortison i hidrokortizon prolaze u krv. Ti hormoni imaju lekoviti efekt   jačajući  imunitet  koji  se  bori  protiv negativnih spoljnjih  uticaja.
Direktno- uticaj pčelinjeg otrova na kardiovaskularni sistem.

Dilatira krvne sudove i snižava krvni pritisak. Pčelinji otrov je odličan hipertenziv. Redukuje koagulacione faktore u krvi, povećava nivo hemoglobina koji je najvažniji prenosilac kiseonika u krvi.
Ruski naučnici otkrili su da pčelinji otrov u kapilarama i arteriolama ima funkciju dilatatora tj. širi krvne sudove i time pojačava prokrvljenost i metabolizam.
S obzirom da pčelinji otrov povećava nivo hemoglobina i leukocita u krvi i smanjuje faktore koagulacije veoma je lekovit za ljude koji imaju tromboflebitis. Pčelinji otrov omogućava snižavanje holesterola u krvi, reguliše rad srčanog mišića i snižava krvni pritisak. Dobre efekte ima i kod povećanja apetita i nesanice. Veoma je dobar i u otklanjanju bola- analgetični efekat.
Mobiliše odbrambene snage organizma, pojačava fagocitozu, rad žlezda sa unutrašnjim lučenjem,stimuliše formiranje zaštitnih antitela i belančevinastih frakcija krvnog seruma.
Poboljšava diurezu, uklanja grčeve glatkih mišića i bronhija, tonizira rad skeletnih i srčanih mišića.

Stanja koja se liječe kremom od pčelinjeg otrova
Reumatologija
Akutni i hronični bursitis, spondiloza, fibroza, juvenilni artritis, lateralni epikodilitis (teniski lakat), mialgija, osteoartritis, poly-artritis deformans, psoriatski artritis, reumatoidni artritis, traumatski arthritis.
Terapija pčelinjim otrovom je korisna za reumu kao i za osteoartritis, pomažući u oba slučaja kod bolova i otoka.. U slučaju reumatoidnog artritisa otoci mogu biti smanjeni. Ostala oboljenja kao što je skleroderma mogu biti tretirana ovom kremom, čak i sistemske upale koje nisu vezane za zglobove mogu se tretirati ovom kremom.
Potvrđeno je i zaštitno delovanje pčelinjeg otrova u zaštiti od radioaktivnog zračenja. Izuzetno povoljan efekat terapije pčelinjim otrovom primećen je kod lečenja endoartroza, ateroskleroze, kod oboljenja  n. trigeminusa, kod radikulita, miozita.

Prema dr N. P. Jojrišu, Naučni medicinski savet Ministarstva za čuvanje narodnog zdravlja Rusije, još 1957. godine izdao je privremeno uputstvo za primenu pčelinjeg otrova u vidu pčelinjih uboda kod nekih oboljenja. Tom prilikom je objavljen popis bolesti koje se mogu tretirati pčelinjim otrovom. Međutim, u Međunarodnom centru tradicionalne i alternativne medicine API u Čeljabinsku, Rusija, koji vodi svjetski autoritet s područja apiterapije dr. Igor Vladimirović Krivopavlov-Moskvin, koji je i profesor na Medicinskom fakultetu u Moskvi, proširen je spisak bolesti, pa su tom popisu dodati


- multipla skleroza
- Parkinsonova bolest
- osteohondroza
- cerebralna dječija paraliza
- narkomanija
- alkoholizam
- odvikavanje od pušenja.

Pčelinji otrov je izvanredno sredstvo za zarastanje  hroničnih rana, delotvoran je kod hroničnih tromboflebita, hroničnih otita, parodontoze, upalnih procesa i povreda rožnjače oka. Danas se sve više istražuje i antitumorski efekat pčelinjeg otrova koji se pripisuje melitinu, bazičnom polipeptidu koji čini najveći deo pčelinjeg otrova.

Dosadašnja istraživanja ukazuju da pčelinji otrov i njegova glavna komponenta
  melitin izazivaju snažan toksičan efekat kod različitih tipova tumorskih ćelija kao što su ćelije bubrega, pluća, jetre, prostate,  dojke i leukemijskih ćelija, dok je taj efekat kod normalnih ćelija manje izražen. Mehanizmi delovanja pčelinjega otrova su promjene u ćelijskom ciklusu, uticaj na proliferaciju i ćelijski rast te indukcija ćelijske smrti u vidu apoptoze i nekroze, vezani su za aktivaciju  fosfolipaze A2.
Pčelinji otrov može u organizam čoveka da se (u cilju lječenja) unese ubodom pčela, inekcijama, primenom masti  i preko pare - inhalacijom.
Za lečenje preko uboda pčela, koje je veoma staro, neophodno je znati koliko uboda i u kom periodu može da se koristi bez štetnih posledica.
Lječenje putem ubrizgavanja inekcijom je bolje, jer se količina otrova može tačnije dozirati. Dosadašnja iskustva pokazala su da je najefikasnije potkožno ubrizgavanje u dozama od 0,1 do 0,3 ml.
Treći način - apliciranje masti, često se primenjuje, a mast se sastoji od pčelinjeg otrova, belog vazelina i salicilne kiseline.
Primena inhalacijom je vrlo jednostavna: obolela osoba udiše paru vrele vode zasićenu pčelinjim otrovom, tako da ga pluća brzo apsorbuju.


Po važećem pravilniku  o metodama tradicionalne medicine Ministarstva Zdravlja Srbije apiterapija je svrstana u metodu za očuvanje zdravlja (rehabilitaciona metoda) pa su oboleli iskraćeni za korišćenje pojedinih pčelinjih proizvoda u terapijske svrhe.



Dr Verica Milojković

Specijalista opšte medicine / Licencirani apiterapeut
Predsednik Srpskog Apiterapeutskog Društva
Predsednik komisije za apiterapiju SPOS-a
Predsednik komisije za edukaciju iz apiterapije “INTERNATIONAL  FEDERATION  of APITHERAPY” (IFA)
W
www.apiterapija.rs
Blog
http://drvericamilojkovic-apiterapija.blogspot.com/
FB
https://www.facebook.com/ApiterapijaSrbijaDrVericaMilojkovic



недеља, 14. фебруар 2016.

MEDOM PROTIV ANEMIJE


Zimski period je vreme kada unosimo mnogo manje vitamina upravo zbog manjka voća i povrća, zato je i naš imuni sistem oslabljen i podložni smo raznim infekcijama. 

Za zdravlje našeg organizma svakako je najzaslužnija količina gvožđa koju unosimo kako kroz hranu tako i kroz raznorazne suplemente. Nezamenljiv u borbi protiv anemije je svakako med, te ćemo vam u daljem tekstu pojasniti kako ga koristiti kako bi bio najučinkovitiji u borbi protiv anemije.

Tamna boja meda za bleda lica

Krv se sastoji od krvnih elemenata (crvena krvna zrnca- eritrociti, bela – leukociti, krvne pločice- trombociti.....) koji cirkulišu krvotokom u krvnoj plazmi, a u kojoj su takođe  hranljive materije i elektroliti. Eritrociti sadrže crveni, gvoždjem bogat protein – hemoglobin koji prenosi kiseonik od pluća do svih ćelija i odstranjuje štetne produkte metabolizma. Bez kiseonika nema života.
Ako je u organizmu manje gvoždja, samim tim i kiseonika, onda pate svi organi, a osobito mozak i srce. Zbog manjka gvožđa srce radi brže, da bi većim protokom nadoknadilo manjak kiseonika. Kada dođe do nesrazmere izmedju unetog gvoždja i potreba organizma za gvožđem,  nastaje poremećaj  malokrvnost ili anemija. Anemija se najčešće  javlja u ranom detinjstvu, u dobu puberteta, zatim kod žena u reproduktivnom periodu i u vreme dojenja, te kod sportista. 



Uzrok anemije
Deficit gvožđa može biti izazvan nedovoljnim unošenjem, lošom apsorpcijom u organima za varenje, te povećanim gubitkom iz organizma.

Simptomi malokrvnosti
Bolest počinje postepeno, a organizam se na početku navikava na smanjen dovod kiseonika. Kod većine pacijenata prve tegobe se javljaju tek pri većem naporu, što se manifestuje otežanim disanjem, lupanjem srca, brzim zamaranjem, glavoboljom, vrtoglavicom, zujanjem u ušima svetlucanjem pred očima, smanjenom koncentracijom, gubitkom apetita, trnjenjem u rukama i nogama.

Mehanizmi adaptacije
Organizm se brani odredjenim mehanizmima - preraspodelom krvi. Krvotok se smanjuje  u onim organima koji imaju manju potrebu za kiseonikom (bubrezi i koža), a usmerava se  ka organima sa povećanim potrebama za kiseonikom (srce i mozak).
Ako je anemija dugo prisutna prisutne su promene vidljive na koži, vidljivim sluzokožama i kosi koja  je suva, istanjena i lako opada, nokti postaju izbrazdani, lomljivi, na uglovima usana se javljaju naprsline, jezik je crven bez papila, te osetljiv pri unošenju pojedinih vrsta hrane.


Lečenje anemije pčelinjim proizvodima
Preporučuju se livadski med jer je bogat mineralnim materijama i gvoždjem, vitaminom B12 i bakrom, odnosno,  svim elementima koji su potrebni za normalno sazrevanje eritrocita. 

Posebno se preporučuje med medljika koju pčele sakupljaju sa lišća hasta, bukve bora, vrbe….. Med medljikovac sadrži 13 puta više mineralnih materija i mnogo više gvoždja u odnosu na livadski. Količina meda koju treba uzeti zavisi od pada koncentracije hemoglobina i broja eritrocita, a iznosi 1-2gr na kg/tt. Dnevnu količina koju treba uneti podeli se na tri dela i uzima 1/2h pre svakog obroka rastvoren u čaši mlake vode. Ovom rastvoru se može dodati sok od limuna ili narandže.
Pored meda preporučuje se i cvetni prah (polen) jer u sebi sadrži mineralnih materija u količini 6x većoj od livadskog meda, a posebno više gvoždja, kobalta, bakra, kao i mnoge vitamine, enzime, belančevine, ugljene hidrate, masti, i sve ono što je potrebno za život, normalan rast i razvoj.
Dnevne doze su 15-20g za decu 2-6g. Polen se podeli u tri čaše, nalije se po 100ml vode i ostavi preko noći. Sledećeg dana uzima se 1/2h pre svakog obroka. Može se napraviti kombinacija meda i polena u odnosu 1:1 ili na 1 kg meda doda se 100 - 200g mlevenog polena, dobro se izmeša da bi se dobila homogena smesa. Uzima se po jedna supena kašika navedene smese rastvorena u čaši vode. Treba je uzimati na prazan želudac, više puta u toku dana, u zavisnosti od težine anemije.
Za lečenje se preporučuje i  korišćenje matične mleči u dozi od 200-300mg nativne  ili 60-120mg liofilizirane. Matična mleč sadrži sve što je potrebno za normalno sazrevanje eritrocita.
Najbolje je uzimati kombinaciju sva tri pčelinja proizvoda, jer će se već za 30 dana videti njihov efekat. Terapija treba biti dovoljno duga 3-6 meseci da bi se popunili depoi  gvoždja u koštanoj srži.
Osim navedenog, mogu se koristiti i drugi prirodni preparati u kojima se kombinuju voćni sokovi i med.

Sok od cvekle, jabuke , šargarepe, limuna I meda

Sastojci:
-1 kg cvekle oguliti i izrendati
-1 kg šargarepe oguliti i izrendati
-1 kg jabuka oguliti i izrendati
-4 limuna
- 250gr meda



Priprema:
Pripremljenu izrendanu masu sastaviti, iseckati limun i dodati 250gr meda i ostaviti 12 sati na hladno mesto. Sutradan procediti kroz sterilnu gazu. Od ove mase se dobije oko litar i po soka. Čuvati u frižideru! Svakog jutra po jedna rakijska čašica pre jela.

Nadamo se da ce vam ovi saveti pomoci u borbi protiv anemije.